Yıldız Sarayı Müzesi İstanbul

Yıldız Sarayı Müzesi

Yıldız Sarayı, Beşiktaş Yıldız Tepesi’nde Türk Osmanlı Saray mimarisinin en son örneğini teşkil eden yapı gruplarındandır.

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:00
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ - FREE

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.
 
Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres     : Barbaros Bulvarı, Serencebey Yokuşu, No. 62 - Beşiktaş / İSTANBUL
E-posta  : yildizsarayimuzesi@kulturturizm.gov.tr
Tel         : +90 (212) 260 80 60
                +90 (212) 258 30 85

E-bilet Satın Al»

Üç müze bir arada

XVIII. yüzyılın sonunda III. Selim'in annesi Mihrişah Sultan için inşa ettirdiği ve daha sonra birçok değişikliğe uğrayan Yıldız Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetildiği dört merkezden biri oldu. Türk Osmanlı saray mimarisinin en son örneğini oluşturan yapı gruplarından olan sarayda, 33 yıl hükümdarlık yapan II. Abdülhamid ikamet etti.

1994 yılında hizmet vermeye başlayan Yıldız Sarayı Müzesi, Osmanlı devletinin idari merkezlerinden biri olmasının yanı sıra günümüze ulaşabilen tek saray tiyatrosunu bünyesinde barındırması ve II. Abdülhamid'in marangozhanesiyle önem kazanıyor. Burada, Yıldız Sarayı kompleksi içinde faaliyet gösteren Yıldız Porselen Fabrikası'nın ürettiği ürünleri de görebilirsiniz.

Yıldız Sarayı bünyesi altında üç farklı müze hizmet veriyor: Yıldız Sarayı Müzesi, Yıldız Saray Tiyatrosu ve Sahne Sanatları Müzesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Müzesi.

Müze tadilat nedeniyle ziyarete kapalıdır.