Yeşilhisar Soğanlı Örenyeri Kayseri

Yeşilhisar Soğanlı Örenyeri

Kayseri-Adana karayolu üzerinde bulunan Yeşilhisar İlçesi’ne bağlı, ilçeye 15 km. mesafede Soğanlı Köyü’nün içindedir.

AÇIK
01 Nisan - 01 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:00
01 Nisan - 01 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
02 Ekim - 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:00
02 Ekim - 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: 6 TL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.
 
Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres     : Kayseri
E-posta  : iktm38@kulturturizm.gov.tr
Tel         : +90 (352) 222 08 98

E-bilet Satın Al»

Kayseri-Niğde-Nevşehir üçgeninde yer alan Soğanlı Köyü, Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km. mesafede, Kaya kiliseleri ve mağaraların bugünkü evler ile iç içe girdiği bir vadi içerisinde yer almaktadır.

Soğanlı Örenyeri Roma Dönemi’nden itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Vadi yamaçlarında yer alan Kaya Mekanlarını; Romalılar mezarlık, Bizanslılar ise kilise olarak kullanmışlardır.

Soğanlı M.S. 4. Yüzyıldan itibaren Hıristiyanlığın Kapadokya’daki merkezlerinden biri olmuş ve önemini 7. ve 8. Yüzyıllarda da sürdürmüştür. Kiliselerde yer alan duvar freskleri, stil açısından 10-12. Yüzyılları yansıtmaktadır.

Soğanlı’da kayaya oyulmuş pek çok kilise ve manastır dışında binlerce güvercinlik, mağara ve barınaklar da mevcuttur.

Ihlara-Göreme ve Zelve Vadilerinde görülen kaya yerleşimlerini ve kiliselerin benzerlerini ve bunlardan farklı olarak kubbeli kaya kiliselerini de Soğanlı’da görmek mümkündür.

Tüflerin üzerinde kurulu olan Soğanlı Örenyeri’nde 50’ye yakın kaya kilisesi ve mağara mevcut olup, ancak bunlardan 8 adet kiliseyi gezmek mümkündür. Diğerlerinin kapısı ve pencereleri geçmiş yıllarda örülerek kapatılmıştır.

Kiliselerde mezarlar, İsa Peygamber ve havarilere ait resimlerile İncil’den sahnelerin yer aldığı freskler bulunmaktadır. Ayrıca örenyerinde bulunan peri bacaları, güzelliği ile Soğanlı Vadisi’ne ayrı bir renk katmaktadır.

Soğanlı Örenyeri’nde gezilebilen Kiliseler; Karabaş Kilise, Kubbeli Kilise, Tahtalı (Azize Barbara) Kilise, Yılanlı Kilise, Saklı Kilise,Tokalı Kilise, Ballık Kilise ve Geyikli Kilise’dir.

Soğanlı Köyü’nde köylü kadınlarca yapılarak bütün Kapadokya Bölgesi’nde satılan ve Soğanlı Bebeği adı ile ün yapan bez bebekler, köyün en önemli gelir kaynaklarından biridir.