Misis Mozaik Müzesi Adana

Misis Mozaik Müzesi

Misis Mozaik Müzesi, Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi’nde,1959 yılından beri faaliyette olan ve içinde Misis Antik Kenti’nden kalma, 4.yüzyıl sonlarına ait bir tapınağın zemin mozaiklerinin sergilendiği müzedir.Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlıdır. Adana’ya 26 kilometre uzaklıktadır.

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:00
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ - FREE

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.
Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres: Ali Fuat CEBESOY Yüreğir-ADANA

E-bilet Satın Al»

Misis Mozaik Müzesi, Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi'nde,1959 yılından beri faaliyette olan ve içinde Misis Antik Kenti'nden kalma, 4.yüzyıl sonlarına ait bir tapınağın zemin mozaiklerinin sergilendiği müzedir.Adana Arkeoloji Müzesi'ne bağlıdır. Adana'ya 26 kilometre uzaklıktadır.

Misis Antik kenti sınırlarıiçerisinde yer alan bazilikaya ait zemin mozaikleri 1956 yılında MisisHöyüğünde kazı yapan Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodore Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından ortayaçıkarılmıştır. Höyükten çıkarılan mozaikleri korumak amacıyla müze kurulmuştur.Bizans devrine ait mozaiklerde Nuh'un tufan esnasında gemisine aldığı hayvanlarbetimlenmiştir. Mozaiğin tam ortasında bir masa veya sehpa şeklinde yapılmışbir kümes ve etrafında Nuh Peygamber'in tufanda gemisine aldığı 23 adet kuş vekümes hayvanları, bu grubun etrafında ise vahşi ve evcil hayvanlar yer almaktadır.

Not: Adana Misis Mozaik Müzesi kapalıdır. Adana Arkeoloji  Müzesi  içresinde yer alan sergi salonunda  eserler sergilenmektedir.