Kremna Örenyeri Burdur

Kremna Örenyeri

Burdur İli, Bucak İlçesi, Çamlık Beldesi sınırlarında Kestros (Aksu)vadisinde, etrafı uçurumla çevrili bir tepe üzerindedir.

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:30

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ - FREE

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.
Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres: KREMNA ÖRENYERİ BUCAK BURDUR

E-bilet Satın Al»

Burdur İli, Bucak İlçesi, Çamlık Beldesi sınırlarında Kestros (Aksu)vadisinde, etrafı uçurumla çevrili bir tepe üzerindedir. Kentin bilinen en eskihalkı Solymoslulardır. (M.Ö. VII. - VI yy.) bir çok yönetim (Soymos-Lidya-Pers-İskender-Sleukos-BergamaKrallığı Gibi) değişimden sonra M.Ö. 25'de Roma yönetimine dahil olmuştur. Grekçe'de uçurum anlamınagelen kent ismi gibi üç tarafı dik uçurumla çevrili olup, batı tarafı 2 mtkalınlığında 7-8 mt yüksekliğinde surla çevrilmiştir. Kamu yapılarının bir vadiarasında toplandığı Kremna'da Forum, Bazilika, Exedra, Kütüphane, Tiyatro,Sütunlu Cadde ve anıtsal giriş kapısı ayakta kalmış olan belli başlıyapılardır. Kremna Antik kentinde 1971 - 73 yılları arasında Prof. Dr. JaleİNAN tarafından yapılan arkeolojik kazıda 9 adet tanrı ve tanrıça heykelleri(Büyük ve Küçük Athena, Leto, Hygia, Nemesis, Giyimli bir kadın, Apollon,Asklepios ve Herakles) bulunarak Burdur Arkeoloji Müzesine konulmuştur.