Kanlı Divane Örenyeri İçel Mersin

Kanlı Divane Örenyeri

Kanlıdivane ören yeri Mersin’in yaklaşık 50 km. batısında yer almaktadır. Antik Kent’e Erdemli İlçesi’ne bağlı Ayaş Beldesi’nin,Yemişkumu Mahallesi’nden kuzeye sapan 3 km.’lik yolla ulaşılmaktadır.

AÇIK
01 Nisan - 01 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 09:00
01 Nisan - 01 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
02 Kasım - 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30
02 Kasım - 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: 6 TL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.
 
Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres     : Mersin
E-posta  : iktm33@kulturturizm.gov.tr
Tel         : +90 (324) 237 19 00 - 01

E-bilet Satın Al»

Kanlıdivane ören yeri Mersin’in yaklaşık 50 km batısında yer almaktadır.

Antik Kent’e Erdemli İlçesi’ne bağlı Ayaş Beldesi’nin, Yemişkumu Mahallesi’nden kuzeye sapan 3 km’lik yolla ulaşılmaktadır.

Antik Kent bölgedeki 142 m uzun eksene, 95 m kısa eksene, 50 m derinliğe sahip, 413 m çevre ölçümü ile 12.000 m2 alandan oluşan en büyük obruklardan birisi olan Kanlıdivane obruğu etrafında kurulmuştur.

İlk verilere göre de kent Helenistik Dönem’den, Geç Antik Dönem’e kadar (M.Ö.2-M.S. 7.yüzyıllar arası) kesintisiz iskan gördüğü anlaşılmıştır. Araştırmalar kapsamında ortaya çıkartılan poligonal örgülü bir sur duvarının varlığının tespit edilmiş olması burada Helenistik Dönem’de bir kale yerleşiminin olduğunu göstermesi açısından önemli bir veri olmuştur.

Bitki temizliği sonrasında ortaya çıkan mekanların çoğunun zeytin işleme atölyesi olduğu anlaşılmıştır. Çok sayıda sarnıçın varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca Kanlıdivane Antik Kenti’nin Akkale Antik Limanı ile bağlantılı olduğu anlaşılmıştır. III no.lu Kilise’nin batısında kesme taş döşeli Roma Yolu daha izlenebilir hale gelmiştir.