Erzurum Arkeoloji Müzesi Erzurum

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Erzurum ve çevre illerden çeşitli şekillerde kazandırılan eserlerin sergilendiği müze, 1942 yılında Çifte Minareli Medrese’de faaliyete geçmiş, 1967 yılında yeni binasına taşınmıştır.

KAPALI
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati:
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati:
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati:
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati:

Tatil Günü:

Giriş Ücreti: 5 TL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.
 
Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres     : Erzurum
E-posta  : www.kultur.gov.tr
Tel         : +90 (442) 235 09 25 - 233 71 99

E-bilet Satın Al»

Erzurum ve çevre illerden çeşitli şekillerde kazandırılaneserlerin sergilendiği müze, ilk defa Yakutiye Medresesi’nde 1944 yılındafaaliyete geçirilmiştir.

1947 yılında Çifte Minareli Medrese’ye taşınan müze, 20 yılkadar burada işlevini sürdürmüştür. 1964 yılında yeni bir müze binasıyapılmasına karar verilmiştir. Murat Paşa Mahallesinde inşaatı tamamlanan müze1968 yılında ziyarete açılmıştır. 1994 yılında Yakutiye Medresesi Türk-İslamEserleri ve Etnografya Müzesinin açılmasıyla Arkeoloji Müzesinedönüştürülmüştür.

Erzurum Müzesi, 6000 m2’’lik geniş birbahçe içerisindedir. Tarihi özelliği olmayan müze binası iki katlı olaraktasarlanmış ve yapımında malzeme olarak kesme taş kullanılmıştır.

İki katlı binanın alt katında sergisalonları, büro, tuvaletler, üst katta ise müdür, memur odaları ile kütüphanebölümü ve emanet eserler deposu yer almaktadır.

Müze Sergi Salonlarında, bölgemizdeyaşamış kültürlerin gelişimi, üretimi, yaşam tarzı, sanatı, dini inançları vegelenekleri gibi birçok konuda ziyaretçilere bilgi sunan eserler sergilenmektedir.

Erzurum Arkeoloji Müzesi, ziyaretçi ve eser güvenliği açısından yeni bir müze yapılana kadar ziyarete kapalıdır.