Elmalı Müzesi Antalya

Elmalı Müzesi

Müzemiz 28.04.2011 tarih ve 27918 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2011/ 1655 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Bakanlığımız taşra teşkilatına bağlı ayrı Müdürlük olarak kurulmuştur.

AÇIK
01 Nisan - 01 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30
01 Nisan - 01 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
31 Ekim - 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30
31 Ekim - 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:30

Tatil Günü:
Dini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır.

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ - FREE

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Adres:
İplikpazarı Mah. Eski Hükümet Konağı, Hükümet Cad. Elmalı / Antalya
Tel: +90 (242) 618 44 42

E-bilet Satın Al»

Müzemiz 28.04.2011 tarih ve 27918 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2011/ 1655 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Bakanlığımız taşra teşkilatına bağlı ayrı Müdürlük olarak kurulmuştur. 13.06.2011 tarihinde ziyarete açılmış, Elmalı ve Korkuteli İlçeleri sorumluluk alanı olarak belirlenmiştir. Elmalı Merkez İplik Pazarı Mahallesi, 194 ada 1 parselde bulunan iki katlı merkezi plana sahip Eski Hükümet konağı restore edilerek Müze binasına dönüştürülmüştür.

Müze binasının giriş katında idare bölümü ve girişin sol yanındaki I Nolu salonda yer alan 8 vitrindeki sergileme geç kalkolitik döneme ait Bağbaşı eserleri ile başlatılmış, Karataş Semayük’ün ilk tunç dönemi eserleri ile devam ettirilmiştir. Yine aynı katta aynı dönemlere ait mezar ve depolama kaplarından seçilmiş örnekler sergilenmektedir.3 nolu salonda Karataş Semayük mezarlık alanında bulunmuş olan 3 adet küp mezarın özgün konumlarında sergilenmiştir. I. Katın sağ yanında 1 nolu teşhir salonunda Hacımusalar Höyük ve Karaçakır kazılarında bulunan eserler teşhir edilmiştir. Diğer vitrinlerde Karaburun1, Kızılbel ve Bayındır Tümülüs kazılarında elde edilen buluntular sergilenmekte, 3 nolu salonda Likya Şehir sikkeleri, Roma imparatorluk sikkeleri sergilenmekte I. Katın sol yanında 5 nolu salonda İ.Ö 5. yüzyıl Elmalı definesine ait imitasyon örnekler sergilenmektedir.

6 Salonda Roma Bizans dönemine ait adak stelleri lahit ve heykel parçaları günlük kullanıma ait kaplar takı ve tıbbi aletlerden seçilmiş örnekler sergilenmektedir. 7 Salonda Elmalı çevresinde bulunmuş Roma Bizans Dönemine ait mimari parçalar sergilenmektedir. 1.Katın 4 ve 8 no lu salonlarında kendi orijinal ölçülerinde rekonstrüksiyonu yapılmış olan Karaburun ve Kızılbel mezar odaları duvarlarının renkli resimleri ile ziyaretçilere sunulmaktadır.

Arka bahçe açık teşhir alanı olarak kullanılmış burada da Helenistik, Roma, Bizans dönemi ait mezar stelleri, sütun parçaları, mimari elemanlar sergilenmektedir. Binanın bodrum katı eser deposu olarak kullanılmaktadır.