Çanakkale Troia Örenyeri Çanakkale

Çanakkale Troia Örenyeri

İzmirli ünlü ozan Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarının anayurdu, binlerce yıllık geçmişi olan Troas ve Troia kenti, Çanakkale İli, Tevfikiye Köyü yakınlarındadır. Burası, günümüzde Hisarlık adıyla bilinmektedir.

AÇIK
01 Nisan - 31 Ekim
Gişe Yaz Açılış Saati: 08:30
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30
01 Nisan - 31 Ekim
Gişe Yaz Kapanış Saati: 19:00
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:30
01 Kasım - 14 Nisan
Gişe Kış Açılış Saati: 08:30
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30
01 Kasım - 14 Nisan
Gişe Kış Kapanış Saati: 17:00
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:30

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: 35 TL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.
 
Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres     : Tevfikiye Köyü, Çanakkale
E-posta  : canakkalemuze@kulturturizm.gov.tr
Tel         : +90 (286) 217 23 71 - 217 82 05

E-bilet Satın Al»

Homeros'un destanından Hollywood filmlerine kadar yüzyıllardır ilgi çeken bir antik şehir

İzmirli ünlü ozan Homeros'un İlyada ve Odysseia destanlarının anayurdu, binlerce yıllık geçmişi olan Troia (Truva) kenti, edebi yapıtlardan Hollywood filmlerine kadar birçok platformda işlenmiş "Truva Atı Efsanesi"yle herkesin bildiği bir yerdir.

İki kıta arasında ticaret yolu üzerinde yer alan bu yerleşme, tarihte birçok doğal afet ve savaşla karşılaşmıştır. Kent tarih boyunca 9 kez yıkılıp yeniden kurulmuştur. Günümüzden yaklaşık beş bin yıl önce kurulduğu düşünülen kent, yaklaşık 3500 yıl boyunca önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.

İlyada destanında anlatılanlardan yola çıkarak Homeros'un Troia'sını ilk kez 1868'de Heinrich Schliemann gün ışığına kavuşturmuştur. Yaptığı kazılarla Troia kentini efsaneden gerçeğe dönüştüren ve onu bütün dünyaya tanıtarak büyük bir ün kazanmış olan Schliemann ne yazık ki kazı buluntulardan çok değerli bir kısmını yurt dışına kaçırarak günümüzde hala devam eden bir hukuki mücadelenin başlamasına sebep olmuştur. T.C. Devleti kaçırılan Troia hazinesinin iadesi için çalışmalarını devam ettirmektedir.

Avrupa tarihi ve edebiyatı için büyük önem taşıyan Troia Bölgesi, 1996 yılında "Tarihî - Millî Park" ilan edilmiş ve Dünya Kültür Mirası Listesinde yerini almıştır.