Apollon Smintheus Örenyeri Çanakkale

Apollon Smintheus Örenyeri

Apollon Smintheus Tapınağı, eski adıyla Külahlı olarak bilinen Gülpınar Beldesi’nin kuzey-batısıyla, kuzey doğusu arasında kalan vadinin başlangıç eteklerinde Bahçeler-içi olarak adlandırılan mevkide yer alır.

AÇIK
01 Nisan - 31 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30
01 Nisan - 31 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
01 Kasım - 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30
01 Kasım - 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:30

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: 6 TL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.
 
Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres     : Çanakkale
E-posta  : canakkalemuze@kulturturizm.gov.tr
Tel         : +90 (286) 217 23 71 - 217 82 05 

E-bilet Satın Al»

Smintheion kutsal alanı, eski çağlarda Troas'ın önemli kült merkezlerinden biridir.

Anadolu'da Geç Hellenistik Dönem'in önemli kutsal alanlarından biri olan Apollon Smintheus Kutsal Alanı (Smintheion) İ.Ö. 5000 civarına tarihlenen bir prehistorik yerleşime ait kalıntılar tespit edilmiştir.

Apollon Smintheus Tapınağı, eski adıyla Külahlı olarak bilinen Gülpınar Beldesi'nin kuzey-batısıyla, kuzey doğusu arasında kalan vadinin başlangıç eteklerinde bahçeler-içi olarak adlandırılan mevkide yer alır.

Gülpınar Apollonn Smintheus Tapınağı da Hellenistik dönem için konusunu Homeros'un ilyada Destanı'ndan alan kabartmaları yanında mimarî tasarım ve stili ile dikkatleri üzerinde toplar.

M.Ö.150 yıllarında Ion stilinde yapılan tapınak, Kuzeybatı Anadolu'da, Troas bölgesinde bugün için tek örnektir. Tapınak'ta Hellenistik Çağ Anadolu mimarlığına imzasını atan Mimar Hermogenes'in uyguladığı pseudodipteros (yalancı iki sıralı sütun) plân tasarımı kullanılmıştır.