Antalya Patara Örenyeri Antalya

Antalya Patara Örenyeri

Patara Antik Kenti, Ksanthos Vadisi’nde denizeaçılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemini koruyan kentlerdenbiridir.

AÇIK
01 Nisan - 01 Ekim
Gişe Yaz Açılış Saati: 08:00
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30
01 Nisan - 01 Ekim
Gişe Yaz Kapanış Saati: 19:00
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
31 Ekim - 14 Nisan
Gişe Kış Açılış Saati: 08:00
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30
31 Ekim - 14 Nisan
Gişe Kış Kapanış Saati: 16:45
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:30

Tatil Günü:
Dini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır.

Giriş Ücreti: 20 TL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Adres     : Kalkan Beldesi, Kaş, Antalya
E-posta  : antalya@kulturturizm.gov.tr
Tel          : +90 (242) 871 60 01

E-bilet Satın Al»

Patara Antik Kenti, Ksanthos Vadisi’nde denizeaçılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemini koruyan kentlerdenbiridir. Patara, M.Ö. 2. yüzyılın başında Likya’nın Seleukos Krallığıtarafından kontrol edilmeye başlamasıyla Likya’nın başkenti gibi kabul görür.Bu durum Patara’nın Roma’ya karşı özerkliğini ve Rhodos’a karşı da bağımsızlığınıkazandığı M.Ö. 167/68 yılında resmileşir ve Patara Likya Birliği’nin başkentiolur. Roma egemenliğine geçtikten sonra da önemini yitirmeyen kent, Romavaliliklerinin adli işlerini gördüğü bir merkez oluşu yanında Roma'nın doğueyaletleriyle bağlantısını kurduğu bir deniz üssü olarak da önemini korumuştur.M.S. 43 yılında Likya, Roma eyaleti olurken M.S. 74’de Likya ile Pamphyliabirleştirilerek tek eyalet haline getirilir ve Patara’nın başkentliği devameder. Bizans döneminde de önemini devam ettiren Patara Hıristiyanlar içinönemli bir merkez olmuştur. İmparator Konstantin'in başkanlık ettiği M.S. 325'tekiİznik konsülünde Likya'nın tek imza yetkilisi Piskopos Eudemos'un PataraPiskoposu oluşu kentin bu devirde de gözde oluşunun kanıtıdır. Ortaçağ boyuncaönemini sürdüren Patara Türklerin gelmesiyle de önemli bir merkez olarak günümüze ulaşmıştır.