Alanya Kalesi Ehmedek Örenyeri Antalya

Alanya Kalesi Ehmedek Örenyeri

Alanya Kale’sinin kuzey yamacında Hellenistik-Bizans döneminden kalan surların üzerine Selçuklu döneminde korunaklı bir alan olarak yeniden inşa edilmiştir.

01 Nisan - 01 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30
01 Nisan - 01 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
31 Ekim - 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30
31 Ekim - 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:30

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: 15 TL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Adres     :
Alanya Kalesi, İç Kale, Ehmedek Alanya / Antalya
Tel          : +90 (242) 513 12 28 

E-bilet Satın Al»

Alanya Kale’sinin kuzey yamacında Hellenistik-Bizans döneminden kalan surların üzerine Selçuklu döneminde korunaklı bir alan olarak yeniden inşa edilmiştir. Giriş kapısındaki kitabeden 1227 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır.. Üçer kuleli iki bölümünden oluşan Ehmedek bölümü, kara saldırılarına karşı stratejik bir yerde ve aynı zamanda sultanın sarayının bulunduğu iç kaleyi de koruyacak konumdadır.Sarnıçların kuzeyinde plan itibari ile birbirine benzemeyen üç adet mekan vardır. Bu mekanların yaşam alanı olarak düzenlenmiş oldukları varsayılmaktadır. Pencere açıklıkları ve  duvar sıvası üzerinde Osmanlı döneminden kalma gemi grafitileri (sıvaya kazınarak çizilmiş reimler) görülebilmektedir.    
Ortadaki geniş mekân da oturma mekânı olarak tasarlanmış olmalıdır. Her iki cephesinde de muntazam aralıklarla açılmış pencereleri ve dört köşesinde açık ocak yerleri vardır. Kuzeybatı köşede yaklaşık 2 metrekarelik kubbeli, bir mekân vardır ve bu mekân bir hamamdır.