Alanya Atatürk Evi Müzesi Antalya

Alanya Atatürk Evi Müzesi

Geleneksel Alanya evlerinden olup, üç katlı ahşap kagir bir konaktır. Müzenin birinci kat odalarında Anıtkabir Müzesinden getirilen Atatürk’ün kişisel eşyaları ile fotoğraflar ve Atatürk’ün Alanya‘lılara yazmış olduğu telgraf sergilenmektedir.

AÇIK
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 18:00

Tatil Günü:
Dini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır.

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ - FREE

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Adres     :
Şekerhane Mah. Anzaklar Sok. Alanya / ANTALYA
Tel          : +90 (242) 513 12 28

E-bilet Satın Al»

Geleneksel Alanya evlerinden olup, üç katlı ahşap kagir bir konaktır. Müzenin birinci kat odalarında Anıtkabir Müzesinden getirilen Atatürk’ün kişisel eşyaları ile fotoğraflar ve Atatürk’ün Alanya‘lılara yazmış olduğu telgraf sergilenmektedir. İkinci kattaki odalar ise döneminin özelliklerini yansıtan mobilyalar ile geleneksel ve çevreye özgü etnoğrafik eşyalarla donatılmıştır ve tematik bir sergileme yapılmıştır.Evin yapım tarihi kesin bilinmemekle birlikte ustasının Beyri Usta olduğu söylenmektedir.Ev sahibi Tevfik Azakoğlu tarafınca Kültür ve Turizm Bakanlığına bağışlanmış, onarıldıktan sonra 30 Nisan 1987 yılında ATATÜRK EVİ VE MÜZESİ olarak hizmete girmiştir.
Müzenin birinci kat odalarında Anıtkabir Müzesinden getirilen Atatürk’ün kişisel eşyaları ile fotoğraflar ve Atatürk’ün Alanya‘lılara yazmış olduğu telgraf sergilenmektedir. İkinci kattaki odalar ise döneminin özelliklerini yansıtan mobilyalar ile geleneksel ve çevreye özgü etnoğrafik eşyalarla donatılmıştır.2010 yılında başlayan onarım ve teşhir çalışmaları tamamlanarak Müze büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 1935 yılında Alanya’ya geliş tarihi olan 18 Şubatta 2011 tarihinde resmi açılışı yapılarak onarım sonrası ziyarete açılmıştır.