Aksaray Ihlara Vadisi Örenyeri Aksaray Ihlara Vadisi Örenyeri

Aksaray Ihlara Vadisi Örenyeri Aksaray

Aksaray Ihlara Vadisi Örenyeri

Aksaray İli, Ihlara Kasabası’nda ve Hasan Dağı’nın kuzeydoğusundadır. Eski adı "Peristremma" olan 14 km. uzunluğundaki Ihlara Vadisi’ni baştan başa kat edip, 100-200 m. derinlikte bir kanyon oluşturmuş olan Melendiz Çayı önce kuzeybatıya Selimiye Kasabası’na, daha sonra ise Yaprakhisar ve Belisırma köylerinin, Ziga kaplıcasının bulunduğu geniş vadiye ve Tuz Gölü’ne yönelmektedir.

OPEN
April 1 - October 1
Box-Office Summer Opening Time: 08:00
Summer Visit Opening Time: 08:00
April 1 - October 1
Box-Office Summer Closing Time: 18:15
Summer Visit Closing Time: 19:00
October 2 - March 31
Box-Office Winter Opening Time: 08:00
Winter Visit Opening Time: 08:00
October 2 - March 31
Box-Office Winter Closing Time: 16:15
Winter Visit Closing Time: 17:00

Closing Day:
OPEN EVERYDAY

Admission Fee: 30 TL

Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres     : Güzelyurt ,Aksaray
E-posta  : iktm68@kultur.gov.tr
Tel         : +90 (382) 213 24 74  
                +90 (382) 212 46 88

Purchase E-ticket»

Aksaray ve Ihlara vadisi Hıristiyanlığın ilk yıllarında önemli birer din merkezi olarak karşımıza çıkar. Kayserili Basileus ve Nazianzos'lu Gregorius gibi mezhep kurucuları 4. yüzyılda burada yetiştiler.

Gregorius, teslis inancına yeni bir açıklama getirerek Hz. İsa'nın tanrılığı tartışmasında İznik toplantısı görüşlerine kuvvet kazandıran fikirler ileri süren bir din adamıdır. Bu öncü kişilerin etkisiyle, Kapadokya sınırları içindeki birçok bölge gibi inzivaya uygun Belisırma, Ihlara, Gelveri benzeri yerler de manastır ruhuna uygun olarak kayalara oyulan kiliseler topluluğu halinde geldi. Ihlara Vadisi'ndeki kayalara oyulmuş freskli kiliseler, korunarak yeryüzünde eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak günümüze ulaştılar.

Yörenin kendine has jeolojik özelliği sayesinde kayalar kazılarak meydana getirilen bu freskli kiliseler ve yaşam alanları 14 km. boyunca Ihlara'dan Selime'ye kadar devam eden Ihlara Vadisi içerisinde yer alırlar. Tarihi önemi yanı sıra doğal güzelliğiyle de görenleri etkileyen bu alan her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlar.