Türk ve İslam Eserleri Müzesi Sanal Tur

Türk ve İslâm Eserleri Müzesi, Türk ve İslâm sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesidir. 19. Yüzyılın sonunda başlayan kuruluş çalışmaları, 1913 yılında tamamlanmış ve müze, Mimar Sinan'ın en önemli yapılarından bir olan Süleymaniye Camii külliyesi içinde yer alan imaret binasında 1914'de "Evkaf-ı İslâmiye Müzesi" (İslâm Vakıfları Müzesi) adı ile ziyarete açılmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise "Türk ve İslâm Eserleri Müzesi" adını almıştır.

Teknik bakım nedeniyle kapalıdır.

 • ZIYARET SAATLERI
  Nisan-Ekim
  Yaz Açılış Saati
  Nisan-Ekim
  Yaz Kapanış Saati
  Kasım-Mart
  Kış Açılış Saati
  Kasım-Mart
  Kış Kapanış Saati
  Tatil Günü
  09:00 19:00 09:00 17:00 Pazartesi

  Gişeler müze kapanış saatinden yarım veya bir saat önce kapanmaktadır.
 • ADRES BILGILERI
  Adres : At Meydanı Sok. No:46 İbrahim Paşa Sarayı Sultanahmet, Eminönü
  Web Adresi : www.tiem.gov.tr
  E-Posta : turkislam@muze.gov.tr - turkislameserlerimuz@kultur.gov.tr
  Tel : (212) 518 18 05
  Faks : (212) 518 18 07
 • NASIL GIDEBILIRIM ?
 • GÖRÜLMESI GEREKENLER

  Müze, Süleymaniye imaret binasından 1983 yılında, bugün içinde bulunduğu İbrahim Paşa Sarayı'na taşınmıştır. 16. Yüzyıl Osmanlı sivil mimarî örneklerinin en önemlilerinden olan İbrahim Paşa Sarayı, Roma Dönemine uzanan tarihî hipodrum'un kademeleri üzerinde yükselir. Kesin yapılış tarihi ve nedeni bilinmeyen bu bina, 1520'de Kanuni Sultan Süleyman tarafından kendisine 13 yıl sadrazamlık yapacak olan İbrahim Paşa'ya hediye edilmiştir.

  Tarihlerin Topkapı Sarayı'ndan daha büyük ve görkemli olduğunu yazdığı İbrahim Paşa Sarayı, pek çok düğün, şenlik ve kutlamanın yanı sıra, karışık dönemler ve isyanlara da sahne olmuş, İbrahim Paşa'nın 1536'da öldürülmesinden sonra da aynı adla anılmış, başka sadrazamlarca da kullanılmış, kışla, elçilik sarayı, defterhane, mehterhane, dikimevi ve cezaevi gibi işlevler yüklenmiştir.

  Dört büyük iç avlu çevresinde yer alan saray, çoğu ahşap olan Osmanlı sivil yapılarının aksine, taştan yapılmış olması nedeniyle, yüzyılımıza tümüyle ulaşabilmiştir ve 1966–1983 yılları arasında onarılarak, Türk ve İslâm Eserleri Müzesi'nin yeni binası olarak bir anlamda yeniden doğmuştur. Bugün müze olarak kullanılan bölüm, sarayın tüm Osmanlı minyatürlerinde ve Batılı sanatçıların gravür ve tablolarında karşımıza çıkan büyük merasim salonu ve onu çevreleyen bölüm ile 2. avlusudur.

  Türk ve İslâm Eserleri Müzesi, 1984 yılında Avrupa Konseyi Yılın Müzesi Yarışması Jüri Özel Ödülü'nü, 1985 yılında da Avrupa Konseyi-Unesco tarafından çocuklara kültür mirasını sevdirme konusundaki çalışmalarından ötürü verilen ödülü almıştır.

   

  Konusunda dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Türk ve İslâm Eserleri Müzesi, 32.730 adet koleksiyonu ile İslâm sanatının hemen her döneminden ve her türünden seçkin eserlere sahiptir.

  Bölümleri

  Bölümleri

  Yazı ve Yazma Eserler, Şam Evrakı, Halı ve Kilim, Ahşap Eserler, Maden – Cam – Keramik, Taş Eserler, Merkez Bankası, Etnografya, Leyla Turgut Terekesi ve Mühür Sikke

 • GIRIŞ ÜCRETLERI
  20 TL
  Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise
  sınırsız ziyaret edebilirsiniz