Sümela Manastırı Sanal Tur

Trabzon'un Maçka ilçesinin Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere Vadisi'ne hakim Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında "Meryem Ana" adı ile anılır. Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür.

 • ZIYARET SAATLERI
  Nisan-Ekim
  Yaz Açılış Saati
  Nisan-Ekim
  Yaz Kapanış Saati
  Kasım-Mart
  Kış Açılış Saati
  Kasım-Mart
  Kış Kapanış Saati
  Tatil Günü
  09:00 18:00 08:00 16:00

  Gişeler müze kapanış saatinden yarım veya bir saat önce kapanmaktadır.
 • ADRES BILGILERI
  Adres : Altındere Vadisi, Maçka
  Web Adresi : www.trabzonmuzesi.gov.tr
  E-Posta : sumela@muze.gov.tr
  Tel : (0462) 531 10 64
 • NASIL GIDEBILIRIM ?
 • GÖRÜLMESI GEREKENLER

  Rivayete göre; Doğu Roma İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina'dan gelen Barnabas, Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6. yüzyılda İmparator Justinianus'un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine generallerinden Belisarios tarafından onarılmıştır.

  Sümela Manastırı'nı şimdiki durumuyla varlığını 13. yüzyıldan itibaren sürdürdüğü bilinmektedir. 1204 tarihinde kurulan Trabzon Komnenosları Prensliğinden III. Alexios (1349-1390) zamanında manastırın önemi artmış ve fermanlarla gelir sağlanmıştır. III. Alexios 'un oğlu III. Manuel ve sonraki prensler döneminde de Sümela yeni fermanlarla zenginleştirilmiştir.

  Doğu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğine girmesini takiben Osmanlı padişahları pek çok manastırda olduğu gibi Sumela'nın da haklarını korumuşlar, bazı imtiyazlar vermişlerdir.

  Sümela Manastırı'nın 18. yüzyılda birçok bölümü yenilenmiş, bazı duvarlar fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda büyük binaların ilave edilmesi ile manastır muhteşem bir görünüm kazanmış, en zengin ve en parlak dönemini yaşamıştır.

  Trabzon'un 1916-1918 yılları arasında Rus işgali sırasında manastıra el konulmuş, 1923'ten sonra tamamıyla boşaltılmıştır.

  Sümela Manastırı'nin başlıca bölümleri; Ana kaya kilisesi, birçok şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazmadır. Bu yapılar topluluğu oldukça geniş bir alan üzerine inşaa edilmiştir.

 • GIRIŞ ÜCRETLERI
  15 TL
  Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise
  sınırsız ziyaret edebilirsiniz