Hatay Müzesi Sanal Tur

Paleolitik Çağdan itibaren zamanımıza kadar her devrin çeşitli ve tarihi vesikalarını bünyesinde toplayan Hatay'da ilk kez 1932 yıllarında bilimsel kazılara başlanmıştır. Çalışmaların henüz ilk yıllarında bulunan çok sayıdaki eserlerden dolayı, Fransız idaresinde bulunan Hatay'da görevli, Antikiteler müfettişi M.Prost'un isteğiyle Antakya'da bir müze kurulmasına karar verilmiştir. Günün modern müzecilik anlayışına uygun olarak hazırlanan plan 1934 yılında uygulanmıştır. 1939 yılında inşaatı tamamlanan müzede, üç ayrı bilimsel kazıda bulunan eserler yer almaktadır.

 • ZIYARET SAATLERI
  Nisan-Ekim
  Yaz Açılış Saati
  Nisan-Ekim
  Yaz Kapanış Saati
  Kasım-Mart
  Kış Açılış Saati
  Kasım-Mart
  Kış Kapanış Saati
  Tatil Günü
  09:00 18:30 08:30 16:30 Pazartesi

  Gişeler müze kapanış saatinden yarım veya bir saat önce kapanmaktadır.
 • ADRES BILGILERI
  Adres : Gündüz Cad. No:1, Antakya
  E-Posta : hatay@muze.gov.tr - hataymuzesi@kultur.gov.tr
  Tel : (326) 214 61 68
  Faks : (326) 214 61 67
 • NASIL GIDEBILIRIM ?
 • GÖRÜLMESI GEREKENLER

  1939 senesinde, Hatay anavatana ilhak edildiğinde, müze binası tamamlanmış, kazılarla ve muhtelif yollarla elde edilen eserler de depo edilmiş bulunuyordu. Bu tarihten itibaren eserlerin tanzimi dokuz senede tamamlanmış ve 23 Temmuz 1948 yılında Hatay'ın Kurtuluş Bayramı'nda ziyarete açılmıştır.

  Bünyesinde bulundurduğu çeşitli eserlerin yanında, bilhassa zengin mozaik koleksiyonu ile de ilgi görmektedir. 1969 yılında başlayan ek inşaat 1973 yılı sonunda tamamlanmış ve yeni baştan yapılan teşhir ve tanzimden sonra hizmete girmiştir. 2000 yılında yapılan Lahit salonu ile teşhir salonlarının sayısı beşten sekize çıkarılmış; ayrıca 2002 yılında vitrinler yeniden düzenlenerek Hitit ve Asur taş eserlerini, küçük eserleri, altın eserleri ayrı ayrı sergileme olanağına kavuşturulmuştur.

 • GIRIŞ ÜCRETLERI
  10 TL
  Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise
  sınırsız ziyaret edebilirsiniz