Anadolu Medeniyetleri Müzesi Sanal Tur

1997 yılında "Avrupa'da Yılın Müzesi" seçilmek gibi önemli bir başarıya imza atan, Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni'nde hizmet veren Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi'nin güney doğusunda, Atpazarı Semti'nde Gözcü Sokak üzerinde yer almaktadır.

 • ZIYARET SAATLERI
  Nisan-Ekim
  Yaz Açılış Saati
  Nisan-Ekim
  Yaz Kapanış Saati
  Kasım-Mart
  Kış Açılış Saati
  Kasım-Mart
  Kış Kapanış Saati
  Tatil Günü
  08:30 19:00 08:30 17:30 Yok

  Gişeler müze kapanış saatinden yarım veya bir saat önce kapanmaktadır.
 • ADRES BILGILERI
  Adres : Gözcü Sokak No:2 06240, Ulus
  Web Adresi : www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr
  E-Posta : anadolumedeniyetleri@muze.gov.tr
  Tel : (312) 324 31 60 - (312) 324 31 61
  Faks : (312) 311 28 39
 • NASIL GIDEBILIRIM ?
 • GÖRÜLMESI GEREKENLER

  Ankara'da ilk müze Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında Ankara Kalesi'nin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. İlk yıllarda bu müzenin yanı sıra Augustus Tapınağı ile Roma Hamamı'nda da eser toplanmıştır. Zamanla daha büyük bir binaya ihtiyaç duyulmuş ve zamanın Kültür (Hars) Müdürü Hamit Zübeyr Koşay tarafından Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanın onarılarak müze binası olarak kullanılması önerilmiş, bu fikir kabul edilerek, 1938 yılından 1968'e kadar devam eden bir restorasyon çalışması başlatılmıştır. Bedestenin orta bölümünde yer alan kubbeli mekânın büyük bir kısmının onarımının 1940 yılında bitirilmesi ile eserler, Alman Arkeolog H. G. Guterbock başkanlığındaki bir heyet tarafından yerleştirilmeye başlanmış, 1943 yılında binaların onarımı devam ederken, orta bölüm ziyarete açılmıştır. 1948 yılında Müze İdaresi Akkale'yi depo olarak bırakmış bu günkü binaya taşınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün telkinleriyle merkezde bir "Eti Müzesi" kurma fikrinden hareketle kurulan müze 1996 yılında son şeklini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han'da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuar ve iş atölyeleri, depolar ve bilgi işlem merkezi yer almakta, Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır.

  Kendine özgü koleksiyonu ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, bu topraklar üzerinde günümüze kadar yaşamış olan uygarlıkları kronolojik bir sırayla ziyaretçilerine sunmaktadır. Müzede sergileme, girişin solunda Paleolitik (Yontma Taş Çağı) vitrinle başlamaktadır.

   

  GÖRÜLMESİ GEREKENLER

  PALEOLİTİK DÖNEM
  NEOLİTİK DÖNEM
  KALKOLİTİK DÖNEM
  ESKİ TUNÇ ÇAĞI
  ASUR TİCARET KOLONİLERİ ÇAĞI
  ESKİ HİTİT VE HİTİT DÖNEMİ
  GEÇ HİTİT KRALLIĞI
  FRİG KRALLIĞI
  URARTU KRALLIĞI
  KLASİK DÖNEM
  ANKARA SEKSİYONU

 • GIRIŞ ÜCRETLERI
  15 TL
  Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise
  sınırsız ziyaret edebilirsiniz